برای حفظ منابع طبیعی و سلامت محیط زیست، باید از ظرفیت مردمی استفاده نمود

«حجت‌الاسلام والمسلمین برجی»، مدیر علمی دانش‌نامه کشاورزی، از تکمیل دانش‌نامه کشاورزی در آینده خبر داد.

ایشان، درباره چگونگی شکل‌گیری قرارداد دانش‌نامه و نهادهای فعال در این زمینه، ابراز کرد: «این پروژه، دانش‌نامه اسلامی کشاورزی منابع طبیعی و محیط زیست نام دارد. نزدیک به ده سال پیش، ایده تدوین دانش‌نامه مطرح گردید و حدود سه سال پیش، تدوین آن آغاز گشت. وزارت جهاد کشاورزی کارفرما و جامعه‌المصطفی مجری دانش‌نامه هستند و در اجرای آن فعالیت دارند».

مدیر علمی دانش‌نامه کشاورزی، در گفت وگو با مرکز خبر واطلاع رسانی جامعه المصطفی، با اشاره به روش تدوین دانش‌نامه، خاطرنشان ساخت: «در این پژوهش، همه عناوین مرتبط با کشاورزی و منابع طبیعی و محیط زیست از دیدگاه اسلام (قرآن، حدیث، ‌فقه و تاریخ و تمدن) جمع‌آوری و تدوین می‌گردد. به همین دلیل، در مرحله نخست، مدخل‌یابی انجام شد».

ایشان ادامه داد: «در مدخل‌یابی، عناوین مرتبط با موضوع در منابع دینی جست‌وجو و تهیه و در مرحله دوم، تدوین جلد نخست دانش‌نامه آغاز شد؛ ابتدا برای هر مدخل، پرونده علمی تشکیل شد و سپس نویسندگان شناسایی گشتند و هر مدخل برای تدوین، به یک یا چند نویسنده تحویل داده شد».

حجت‌الاسلام والمسلمین برجی گفت: «امروزه، مسائل مربوط به کشاورزی و منابع طبیعی و محیط زیست در کانون توجه جهانیان قرار دارد و یکی از حوزه‌های پرچالش است. دانشمندانی که به فکر آینده بشر هستند، از تخریب محیط زیست و منابع طبیعی نگران‌اند و همه باور دارند که برای حفظ منابع طبیعی و همچنین سلامت محیط زیست و رونق کشاورزی، باید از ظرفیت مردمی استفاده نمود؛ از این رو، برای بهبود اوضاع باید فرهنگ‌سازی شود».

ایشان، با بیان این که با توجه به این که مردم کشورمان مسلمان‌اند و یک‌ششم جمعیت جهان نیز مسلمان هستند، بهترین راه برای فرهنگ‌سازی، تقویت انگیزه‌های مذهبی است، اظهار داشت: «خوشبختانه، در منابع دینی ما مباحث بسیار ارزنده و کارگشایی در این باره وجود دارد که می‌تواند مشوق مردم در حفظ، حراست محیط زیست و رونق کشاورزی باشد. به همین دلیل، تصمیم گرفتیم که اطلاعات دینی را به زبان روز و بر پایه حروف الفبایی تنظیم کنیم تا در آینده نیز به زبان‌های مختلف عرضه گردد. البته انگیزه انجام این کار در وزارت جهاد کشاورزی نیز وجود داشت».

مدیر علمی دانش‌نامه کشاورزی افزود: «بنده و همکاران، پانزده سال پیش نشریه‌ای به نام فرهنگ جهاد در وزارت جهاد کشاورزی راه‌اندازی کردیم. بخشی از آن نشریه، که طبیعت و زندگی نام داشت، موجب شد دریابیم که در معارف دینی، مطالب کارگشا و کارآمدی درباره محیط زیست و کشاورزی داریم. آگاهی ما از این نکته، نخستین انگیزه راه‌اندازی دانش‌نامه به شمار می‌رفت. در ادامه، با وزارت جهاد کشاورزی گفت‌وگو و توافقات اولیه صورت گرفت و در سال ۱۳۸۶ش، قرارداد مذکور تصویب و منعقد و مقرر شد جامعه‌المصطفی دانش‌نامه را با همکاری وزارت جهاد کشاورزی تدوین نماید. بدین ترتیب، بنده نماینده تام‌الاختیار جامعه‌المصطفی و مسئول تدوین دانش‌نامه هستم».

حجت‌الاسلام والمسلمین برجی، با اشاره به زمانی که تاکنون صرف تدوین دانش‌نامه شده است، گفت: «دانش‌نامه، پانزده جلد در قطع رحلی خواهد بود که هر جلد، هفتصد صفحه دو ستونی می‌باشد و ۰۰۰/۵۶۰ کلمه در هر جلد وجود خواهد داشت و برآورد شده است که در اوایل تدوین، هر سال یک جلد و پس از دو تا سه سال، هر سال، دو جلد تدوین و منتشر شود؛ بنابراین، ده تا پانزده سال زمان نیاز است تا دانش‌نامه تدوین شود».

وی افزود: «اکنون، امور مربوط به مدخل‌یابی تمام شده است. تاکنون، هجده‌هزار مدخل استخراج گشته که در هشت جلد تنظیم شده است. پس از حذف مکررات و ادغام، پنج‌هزار مدخل به تصویب نهایی رسیده و برای نوشتن مقاله آماده است».

مدیر دانش‌نامه کشاورزی ابراز کرد: «جلد نخست دانش‌نامه تدوین و بخش حرف الف تا “س”تمام شده است. اکنون نیز در حال آماده‌سازی و صفحه‌آرایی برای چاپ می‌باشد».

ایشان، با تأکید بر در نظر گرفتن بعد بین‌المللی دانش‌نامه، خاطرنشان ساخت: «در این باره، از مراکز محیط زیستی و کتابخانه‌های تخصصی برخی از کشورهای اروپایی مانند انگلیس، فرانسه و آلمان، هند، سوریه و لبنان بازدید به عمل آمده است و نسخ اصلی یا میکروفیلم‌های منابع مهم مربوط به موضوع را از آن جا تهیه نموده‌ایم».

وی ادامه داد: «اساس کار ما با حوزه‌های علمیه است. تاکنون، به صورت رسمی با نهادها و سازمان‌های رسمی هماهنگی نشده است، ولی تلاش کرده‌ایم که از علاقه‌مندان در این زمینه استفاده کنیم».

حجت‌الاسلام والمسلمین برجی، با توجه به اهمیت این کار در دنیای معاصر، از فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی در این باره سخن گفت و ابراز کرد: «وزارت جهاد کشاورزی، با همکاری سازمان محیط زیست، چندین همایش در این باره برگزار نموده است و ما نیز در آنها فعالانه شرکت داشته‌ایم. کوشیده‌ایم کار معرفی گردد و درصدد هستیم همایشی کشوری برگزار نماییم».

مدیر علمی دانش‌نامه کشاورزی، با بیان این که مقدمات طراحی و راه‌اندازی پایگاه اطلاع‌رسانی دانش‌نامه نیز فراهم شده است، درباره راه‌های بهره‌برداری از ظرفیت‌های طلاب جامعه‌المصطفی در این زمینه اظهار داشت: «در جلسه‌ای با رئیس جامعه‌المصطفی مطرح کردیم که یکی از اهداف ما از راه‌اندازی این کار، کارورزی طلبه‌ها در این زمینه بوده است. هم‌اکنون نیز برخی از نویسندگانی که با ما همکاری دارند، از طلاب جامعه‌المصطفی هستند و حتی از طلاب برای انجام امور اجرایی دانش‌نامه نیز استفاده می‌شود. البته -خوشبختانه- رشته تخصصی فقه و محیط زیست در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز تصویب شده و در مرحله برنامه‌ریزی و تدوین سرفصل است».

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *